ABD’den ’20 bin Rus askeri öldü’ iddiası, Wagner’den Rusya’ya çağrı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik Bağlantı Koordinatörü John Kirby, Rusya-Ukrayna savaşına ait değerlendirmelerde bulundu. Kirby, aralık ayından bu yana 20 binden fazla Rus askerinin öldüğünü tez etti.

Günlük basın toplantısında konuşan Kirby, “Topladığımız istihbarat ve bilgilere nazaran Rusların aralık ayından bu yana 100 bin kayıp verdiğini kestirim ediyoruz” diyerek bu sayının 80 bininin yaralı ve 20 bininin can kaybı olduğunu ileri sürdü.

‘ÖLENLERİN YARISI WAGNER MENSUBUYDU’

AA’nın aktardığına nazaran, John Kirby, 20 bin kayıp veren Rusya birliklerinin yaklaşık yarısının Rusya’daki hapishanelerden toplanan eski hatalılar olan paralı Wagner savaşçıları olduğunu söyledi. Rusların bir aydır Donbas bölgesindeki akın teşebbüsünün ‘büyük ölçüde başarısız olduğunu’ söz eden Kirby, Rusya’nın kayıpları hakkındaki bilginin ABD istihbaratına ilişkin olduğunu belirtirken Ukrayna tarafının kayıpları hakkında konuşmadı.

WAGNER: GÜNDE 300 BiN TON MÜHİMMATA MUHTAÇLIK VAR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Rus paralı asker kümesi Wagner’in kurucusu Yevgeni Prigojin, ‘Rusya Savunma Bakanlığı’nın mühimmat sağlamaması halinde birliklerini buradan çekebileceği’ açıklamasının akabinde mühimmat talebini yineledi.

Reuters’ın haberine nazaran, Prigojin, Rusya’ Savunma Bakanlığı’ndan Bahmut kentini ele geçirebilmek için daha fazla mühimmat göndermesini talep etti. Telegram kanalından bir görüntü ileti yayınlayan Yevgeni Prigojin, Bahmut’taki çatışmalar için en az 300 ton top mermisine muhtaçlık duyduklarını söyledi. Prigojin, kendilerine mevcut durumda gönderilen mühimmatın bunun üçte biri olduğunu kaydetti.

RUSYA: UKRAYNA, BRYANSK’A SALDIRDI

Rusya’nın Ukrayna sonundaki Bryansk bölge valisi Alexander Bogomaz da Ukrayna güçlerinin bu sabah bölgedeki bir köyü top ateşine tuttuğunu tez etti. Reuters’ın aktardığına nazaran, Bogomaz, Telegram kanalından paylaştığı bildirisinde, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, bu sabah Starodubsky’e bağlı Kurkovichi köyünü bombaladı. Ölen ya da yaralanan yok. Ancak top atışı nedeniyle konutlardan birinde yangın çıktı. Tüm acil durum grupları bölgede” dedi.

Reuters, bu açıklamayı doğrulayamadığını, Ukrayna’nın neredeyse hiç Rusya yahut Ukrayna’nın içindeki Rusya’nın denetimindeki bölgelerde düzenlenen hücumları kamuoyu önünde üstlenmediğini aktardı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir