Akşener TOGG açılışına katılacak mı? Kararını açıkladı

Son dakika haberi: 29 Ekim’de yapılacak açılışa CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti önderi Akşener davet edilmişti. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Kılıçdaroğlu’nun davete katılmayacağını duyurmuştu.

AKŞENER: BENİ TEMSİLEN KORAY AYDIN KATILACAK

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, TOGG’un açılışına Koray Aydın’ın katılacağını açıkladı.

Akşener, açılışa katılmak istediğini lakin evvelce yapılmış planı olduğunu da belirtti.

Akşener, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. 

Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü çıkışıyla başlayan tartışmaya değinen Akşener, “Tutumuna söyleyecek kelamım yok. o bir helalleşme yolcuğuna çıktı. Hürmetim var. Ben de kimi şeyleri hatırlatmakla kendimi misyonlu görüyorum. Ben de yapılan her türlü eksiğin karşısında durdum. Lakin ben de diğer şeyleri hatırlatmak durumundayım. Bu ülkede Rize vekili başkanı açılım yapmayın dedi. Hepimiz bir Kürt bayan alalım dedi. Ve hiçbir şey olmadı bir arkadaşa” değerlendirmesinde bulundu.

“BENCE GEREK YOKTU”

Kapanmış yaraları yine açmamak gerektiğine vurgu yapan Akşener, “Kılıçdaroğlu’nun duruşunu biliyoruz esasen. Bence gerek yoktu. Çok büyük acılar çekildi bu ülkede. Ben dahil çok farklı bir tavır göstermeliydim diyorum. Referandum yerine sandık gelsin” ifadelerini kullandı.

MİLLET İTTİFAKI’NIN ORTAK ADAYI

Akşener, seçimlere tek adayla gitmek istediklerini söyledi. Akşener, istediği adayın kriterlerini şöyle sıraladı:

“Kapsayıcı olacak, kutuplaştırmayacak, herkesin olacak, önemli bir devlet deneyimi olacak. Gece hayal görüp sonraki gün onları hayata geçirmeye kalkışmayacak. Bu ülkeyi tekrar demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, iktisatta liyakate ve devlette ciddiyete ulaştıracak ve de kazanacak.”

“ALTILI MASA TAHMİNEN GENİŞLER”

“Bu seçimde güçlendirilmiş parlamenter sistemi vadederek, altı parti -belki biraz genişler- zira masayı kuran Kılıçdaroğlu. Biz de buna olumlu baktık. Tahminen kendi ortamızda konuşur biraz daha genişlemesini sağlarız” diyen Akşener şu sözleri kullandı: 

“Bu seçimi biz kazandığımızda demokrasi, hukukun üstünlüğü, şeffaflığın geldiği, basının hür olduğu bir sistemi biz kuracağız. Kaybettik, Allah koruma. Bir daha bu konuşulmayacak.”

“VASIFLAR OLSA BİLE KAZANMAK ÖBÜR BİR ŞEY”

Akşener, “Kazanacak adayı nasıl anlayacaksınız” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Bunu anlayacak birçok prosedür var. Masada bunlar konuşulacak. Kılıçdaroğlu’nun bütün önerdiği vasıfların hepsini okudum ve çıktığım bütün televizyon programlarında yüzde 100 katıldığımı söyledim. Bütün bunların olması için o kişinin kazanmasının da altını çiziyorum. Bu vasıfta olan çok insan var lakin kazanmak öbür bir şey.”

“CUMHURBAŞKANI ADAYI DEĞİLİM DEDİĞİNİZ İÇİN PİŞMAN MISINIZ?”

Küçükkaya, “Cumhuriyetimizin 100. yılına giderken bayan Cumhurbaşkanımız olsun isterdim. Siz bir gün dediniz ki: Ben Cumhurbaşkanı adayı değilim. Merak ettiğim şey şu: Bundan pişmanlık duydunuz mu?” sorusunu sordu. Akşener şöyle cevapladı: 

“Hayır, hiç duymadım. Birinin feragat etmesi gerekiyordu. O kişi ben oldum. Samimiyetime inanılması için feragatte bulunmam gerekiyordu. ‘Başbakanlığa adayım’ demek, bir pazarlık alanı değil. Parlamenter sisteme beş dakikada geçilir. Partim birinci çıktığı takdirde, Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak o vazifeleri yürüten kişi de olur. Burada bir kaide var. Partimizin birinci çıkması.

İkincisi bir feragattir bu. Bu feragatin karşılığı olarak seçimi kazanmaya dair görüşlerimin samimiyetini vurgulamak istiyorum.”

“HERKES ÜSTÜNE ALINSIN: ŞIMARIKLIK ÇÖKTÜ”

Akşener, Millet İttifakı’ndaki olumlu havanın dağıldığı istikametindeki görüşü sorulması üzerine şunları söyledi: 

“Doğrudur. Şöyle bir şey oldu, dürüstçe konuşalım: Bir anda aldık gittik, oldubittiye döndü iş. Dikkatli bir lisan kullanmaya çalışıyorum ancak herkes üzerine alınsın. Bir şımarıklık çöktü. Siyasilere değil lakin CHP’yi destekleyen ve onu tanzim etmeye çalışan insanlarda.

İYİ Parti’nin kirasını CHP’nin ödediğini söyleyenler oldu. Bu insanları tesirler. İpin ucu kaçtı. Aytunç Bey de dahil olmak üzere bütün arkadaşlarımızın bu gözle bakmasında yarar var.”

İYİ PARTİ’NİN 5’NCİ YILI

Akşener, partisinin kuruluşunun 5. yıl dönümü için şunları söyledi:

“Büyük bir cümbüş yapacaktık. Bartın’da şehitlerimiz olunca iptal ettik. Allah utandırmasın. Gençlere miras bırakacağımız bir siyasi parti oluşturmaya çalışıyorum.

Annemiz kaygısı ki sen övünme el övsün. Ben övünmeyi bilmem. Bunu söylerken bile hafif kızarıyorum lakin gerçekten bir şey değişti her şey değişti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir