Aslıhan Sinem Çiçek’in ölümüyle ilgili ilk duruşma görüldü

İzmir’de konuttan iş görüşmesi için Aslıhan Sinem Çiçek’ten haber alamayan ailesi polise başvurdu. Arama sonucunda Çiçek, bir hastanede bulundu lakin bir gün sonra hastanede hayatını kaybetti. Hususla ilgili yürütülen soruşturma sonucu iddianame hazırlandı.

İzmir 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede şüphelilerden Cem A. için ‘nitelikli cinsel saldırı’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ cürümlerinden 19 yıla kadar, Burak Kaya için ise ‘yağma‘ kabahatinden 15 yıla kadar mahpus cezası talep edildi. İddianamede, sanıklar hakkında ‘olası kastla öldürme’ kabahatinden ise kovuşturmaya yer olmadığı belirtildi. Mevzuyla ilgili davanın birinci duruşması bugün görüldü. Baba Çiçek, iki şüphelinin birbirini tanıdığını ve ortak hareket ettiğini öne sürdü.

İki kuşkulu için toplam 34 yıla kadar mahpus istendi

Bayraklı ilçesinde yaşayan Aslıhan Sinem Çiçek, geçen yıl 26 Temmuz’da Bornova’daki iş görüşmesine gitmek için meskenden çıktı. Meskene dönmeyen Çiçek’e ulaşmayan babası Serdar Çiçek, polise kayıp müracaatında bulundu. Gruplar, Çiçek’in Ege Üniversitesi Hastanesi’nde olduğunu tespit etti. Çiçek bir gün sonra hastanede ömrünü yitirdi. Çiçek’in vefatıyla ilgili takımlar, Burak Kaya’yı gözaltına aldı. Çiçek’in telefonu üzerinde bulunan Kaya, sorgusunda kendisinin öldürmediğini söyledi ve emniyetteki süreçlerinin akabinde sevk edildiği adliyede Sulh Ceza Hakimliği’nce ‘gasp’ cürmünden tutuklandı.

Olayla ilgili yapılan araştırmada, Çiçek’in son olarak beyaz bir hafif ticari araca bindiği tespit edildi. Aracın geçtiği noktaları inceleyen takımlar, Cem A.’ya ulaştı. Belirlenen adrese operasyon yapan gruplar, şüpheliyi gözaltına aldı. Polisteki süreçlerinin akabinde ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlamasıyla adliyeye sevk Cem A., isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı. Ayağına elektronik kelepçe takılan Cem A.’ya, konutunu terk etmemek başta olmak üzere yurt dışına çıkma yasağı konuldu. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Cem A.’nın kuzeni Diyar A. da mahkemece isimli denetim kuralıyla hür kaldı. Burak Kaya için istenilen isimli tıp raporunda kanında ve idrarında uyuşturucu husus tespit edildi. Kaya, 27 Ekim’de savcının istemiyle yurt dışı çıkış yasağıyla tahliye edildi, lakin ilerleyen süreçte diğer bir hatadan karar giyerek cezaevine girdi.

Olayla ilgili yürütülen soruşturmanın akabinde hazırlanan iddianame, İzmir 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, şüphelilerden Cem A. için 19 yıla kadar, Burak Kaya için ise 15 yıla kadar mahpus cezası talep edildi.

Ormanda bulundu

İddianamede, 26 Temmuz’da 112 davet merkezine gelen ihbarda, otoyoldan Bornova Çiğli istikametine giderken Bayraklı Tünelleri çıkışında sağ tarafta genç bir kızın olduğu, sağlıklı görünmediği, otomobillerin önüne atladığının bildirilmesi üzerine kolluk vazifelilerinin olay yerine intikal ettikleri ve Aslıhan Sinem Çiçek’in ormanda yerde yatar durumda, bedeninde yaralar, elbisesinde kan izleri olduğu, bildirildiği yer aldı. Çiçek’in polislere kendisine bir kişinin tecavüz etmeye çalıştığını ve sonrasında şuurunun kapandığını söylediği de kaydedildi.

İddianamede ayrıyeten, Burak Kaya’nın üzerindeki kan izleriyle ilgili ise yardım etmek istediği Çiçek’in kendisine saldırması sonucu oluştuğunu söylediği belirtildi. Burak Kaya’nın üst aramasında Çiçek’e ilişkin cep telefonu, motosiklette ise 30 santim uzunluğunda bir bıçak ile kanlı bir yeşil mont bulundu. Yapılan incelemede monttaki kanın Çiçek’e ilişkin olmadığı da iddianamede yer aldı.

‘Yardım ederken üzerime kan bulaştı’

Davanın birinci duruşması, bugün görüldü. Bir öteki kabahatten cezaevinde olan Burak Kaya, taraf avukatları ve Aslıhan Sinem Çiçek’in babası Serdar ile annesi Remziye Çiçek salonda hazır bulunurken, Cem A. ise Aydın’ın Didim ilçesi adliyesinden SEGBİS ile bağlandı. Sanık Cem A. sözünde, Çiçek ile birlikte vakit geçirdiklerini, alkol ya da uyuşturucu kullanmadıklarını öne sürdü.

Duruşmada kelam verilen sanık Burak Kaya ise hem Aslıhan Sinem Çiçek’i hem de başka sanık Cem A.’yı tanımadığını söyledi. Kaya, “O gün bahta Aslıhan’la karşılaştım. Otoyolun ortasında duruyordu. Otomobil çarpmaması için ambulansı aradım. Orta şeritten kenara çektim. Ona yardım etmek istedim. Benzinim bitmişti, Aslıhan’a su almak için olay yerinden ayrıldım. Polisleri görünce de tekrar olay yerine geldim. Dere kenarında bir telefon buldum. Gelen polislere bu telefonu teslim ettim. Aslıhan’ı otoyoldan bariyerlere çekerken üzerime kan bulaştı. Bunu polislere de söyledim. Ben yalnızca ona yardım etmek istedim. Yağma hatasından dava açıldı lakin bu gerçek değil. Aslıhan’ı otoyol kenarına çekerken bana tokat attı. O sırada üzerime kan bulaştı” dedi.

‘Birlikte hareket ediyorlar’

Aslıhan’ın babası Serdar Çiçek ise “Kızım Cem A. ile buluşmadan evvel bu kadar uyuşturucu alması durumunda aslında ölmüş olurdu” dedi. ‘Aslıhan’a uyuşturucu vermedim” diyen Cem A.’nın palavra söylediğini belirten Çiçek, “Kuzeni ve yanındakiler, uyuşturucu verip, kızımdan faydalanmaya çalışmış. Kızım kendini savunurken camı kırıp elini kesmiş ve olay yerinden kaçmış. 21.30 üzere konuttan çıkmış. Uyuşturucunun tesiriyle otobana çıkmış. Bu da kamerada görünüyor. Bu nedenlerden ötürü sanık Cem A.’dan şikayetçiyim” tabirlerini kullandı.

Tarafların dinlenmesinin akabinde mahkeme heyeti, öteki şahitlerin dinlenmesi için duruşmayı 30 Mayıs’a erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir