Balıklıgöl’ün sırrı nedir? İşte balıkların hikayesi… Balıklar nilye kutsal kabul ediliyor? Niye o balıklar yenilmiyor?

Aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen selde taşan ve gündeme gelen Balıklıgöl ile ilgili birçok efsane bulunuyor.

Balıklıgöl’ün içerisinde kutsal balıkların özelliği nedir ve neden yenmezler?

Balıklıgöl öbür ismiyle Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölü olarak bilinir. İslam haricinde Yahudi ve Hristiyan dinlerinde de Balıklıgöl’ün yeri değerlidir. Efsaneye nazaran Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra, mucize gerçekleşir ve etraf gül bahçesine dönüşür. Bu mucizenin gerçekleştiği yerin Balıkgöl ve etrafı olduğuna inanılır.

BALIKLARIN TİPİ NEDİR?

Efsanelere mevzu olan gölün içerisindeki balık tipleri sazandır. Bu balıklara halk ortasında hürmet duyulur ve katiyen yenilmez. Rivayete nazaran, Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra, Nemrut’un kızı Zeliha’da Hz. İbrahim’i çok sevdiği için ateşe atılmasına dayanamaz ve kendisini ateşe atar, odunlar balığa ve Zeliha suya yani Balıkgöl’e dönüşür.

BALIKLIGÖL’DEKİ BALIKLAR NEDEN YENMEZ?

Halk ortasında balıkların kutsal olduğuna inanılır ve yiyenlerin hastalandığı söylenir.

Gölde bıyıklı sazan balıkları bulunur. Bu tıp zehirli olduğundan yenmesi insan sıhhati açısından sakıncalıdır.

Balıklıgöl’ün mucizesi nedir?

Rivayete nazaran Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra, bir mucize gerçekleşir ve etraf güllük gülistanlık olur. Bu mucizenin gerçekleştiği yerin Balıklıgöl ve etrafı olduğuna inanılır. Dini bayramlar da ile Mevlit ve Kandil gecelerinde en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşır.

Bir öteki görüşe nazaran balıkların Hz. İbrahim’in soyundan geldiği düşünülür bu nedenle dokunulması yasaktır. Dini ve tarihi açıdan çok büyük bir ehemmiyete sahip olan Balıklıgöl, Şanlıurfa’nın en kıymetli simgelerinden birisidir.

Balıklı gölü kim yaptırmıştır?

527 yılında Bizans İmparatorluğu tahtına oturan I. Justinianus, o zamanki ismi Edessa olan Urfa’ya mühendisler göndermiştir. Bu mühendisler hala günümüzde de var olan taşkın tedbir yapıları yapmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir