Çin’den Tayvan’a gözdağı: Gerekirse güç kullanırız

Bakan Li, Asya-Pasifik bölgesinin en değerli güvenlik forumu Shangri-La Diyaloğu’na katılmak için geldiği Singapur’da mevkidaşı Ng Eng Hen ile görüştü.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kıfey’in görüşmenin akabinde Singapur’da basın mensuplarına yaptığı açıklamaya nazaran, Li, Çin’in Tayvan ile barışçı birleşmeden yana olduğunu, lakin gerekirse güç kullanmayı “kesinlikle” dışlamayacaklarını vurguladı.

Li, Tayvan’da hükümette olan Demokratik İlerici Parti (DPP) otoritelerinin bağımsızlık için öteki ülkelerden dayanak almasının kabul edilemeyeceği iletisi verdi.

Sözcü Tan, “Barışçı birleşme için elimizden gelen tüm çabayı içtenlikle göstereceğiz. Lakin DPP otoritelerinin Tayvan’ın bağımsızlığı için dış dayanak aramasına ve dış güçlerin Tayvan’ı Çin’i çevrelemek için kullanmasına asla müsamaha etmeyecek, güç kullanımını dışlama konusunda muhakkak kelam vermeyeceğiz.” sözlerini kullandı.

Çinli Bakan’ın kritik güvenlik forumu öncesinde verdiği bildirinin, Singapur’a ve ASEAN üyesi başka bölge ülkelerine Tayvan odaklı bir cepheleşmede ABD ve Batılı müttefiklerinin yanında olmamaları konusunda bir ikaz olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

Çin’in topraklarının modülü olduğunu savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor. Çin ana karası ile Tayvan ortasında iç savaşın akabinde ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

– Direkt askeri telefon hattı

Çinli ve Singapurlu bakanların görüşmesinde ayrıyeten, iki ülke bakanları ortasında üst seviye askeri yetkililer ortasında bağlantı için direkt telefon çizgisi kurulması için çalışma yürütülmesi konusunda mutabakat zaptı imzalandı.

Çin ve Singapur, 2019’da imzaladıkları Savunma Alakaları ve Güvenlik İşbirliği muahedesiyle askeri alandaki alakalarını derinleştirme kararı almıştı.

İki ülke orduları, Nisan 2023’de, 2021’den bu yana birinci defa ortak askeri tatbikat düzenlemişti. Çin, tatbikat için bir füze fırkateyni ile mayın süpürge gemisini Singapur’a göndermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir