Ekonomik kriz yurttaşı vurdu: Bakkallardaki defterler kabardı

Giderek derinleşen yoksulluğun tesiri mahalle bakkallarına da yansıdı. Yurttaş temel muhtaçlıklarını karşılayabilmek için veresiye yazdırmak zorunda kalırken dükkân sahipleri ise birtakım eserleri satmakta zahmet çektiklerini, bu yüzden getiremediklerini belirtti.

İstanbul’un farklı bölgelerinde bakkallarla yaşadıkları meseleleri konuştuk. Üsküdar’da 25 yıllık bir bakkal artan ekonomik kriz nedeniyle satışların düştüğünü belirtti. Yurttaşların alım gücünün düştüğüne dikkat çeken dükkân sahibi, “İnsanlar evvelce kilolarca aldıkları eserleri gramla almaya başladı. Evvelden 5 litrelik teneke yağlar satardık artık talep görmediği için getiremiyorum” dedi.

Yurttaşların geçmiş yıllara oranla veresiye defterlerine daha çok yazdırmaya başladığını belirten işletmeci, “Sadece veresiye defterleri değil, kredi kartları kullanımı da arttı. Beşerler en temel şeyleri bile artık kredi kartıyla almaya başladı” tabirlerini kullandı.

‘GÜNÜ KURTARIYORUZ’

İstanbul’un Şişli ilçesine bağlı Kuştepe mahallesinde bulunan bir bakkal, ekonomik krizin Kuştepe mahallesinde yaşayan yurttaşları derinden etkilediğini belirtti. Bakkal işletmecisi, şunları anlattı:

“Bu mahallede yaşayan insanların birçok günübirlik kazanan beşerler. Kâğıt toplayanlar var, çiçek satanlar var, maaşlı çalışan sayısı çok az. Toplumsal yardımlarla falan fakat hayatta kalabiliyorlar. Biz de günü kurtarma kaygısındayız. Evvelden kolilerce eser getirirken artık satabileceğimiz eserleri getiriyoruz. Birçok eser artık kiloyla gelmiyor. Evvelden açık peynir, pirinç falan getirirdik, artık satamadığımız için getirmiyorum.”

İnsanların artık paklık eserlerini dahi almaktan vazgeçecek duruma geldiğine dikkat çeken işletmeci, “Geçtiğimiz yıllara oranlar veresiye yazdırma arttı” diye konuştu.

‘KURUŞ HESABI YAPILIYOR’

İstanbul Avcılar’da bulunan bakkal işletmecisi Fatih Y. ise artırımlar yüzünden zorlandıklarını belirterek şu formda konuştu:

“Elektrik faturaları gelen artırımlar yüzünden katlanarak arttı. Bu durum işletmeleri hayli zorluyor. Veresiye yazdırma da geçtiğimiz yıllara oranla arttı. Beşerler artık pirinç, mercimek üzere eserleri dahi bakkallardan almıyor. Zira marketlerle ortamızda 50 kuruş civarı fark oluyor. Beşerler kuruş hesabı yapacak seviyeye geldi. Veresiye yazacakları vakit bizden alıyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir