Ekonominin başına Mehmet Şimşek geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve milletvekillerinin yemin etmesinin akabinde merakla beklenen yeni kabineyi açıkladı.

Erdoğan’ın açıkladığı kabinede iktisadın başına eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek getirildi.

23. Periyotta Gaziantep, 24. Devirde Batman Milletvekili seçilen Mehmet Şimşek, 60. Hükümette Devlet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı, 61 ve 62. Hükümetlerde Maliye Bakanlığı görevlerinde bulundu ve 64 ve 65. Hükümette Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Mehmet Şimşek kimdir?

Mehmet Şimşek, 1 Ocak 1967’de Batman’da doğdu. Baba ismi Hasan, anne ismi Mehdiye’dir.

Ekonomist olan Mehmet Şimşek, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Kısmını bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere’de University of Exeter’de tamamladı.

Ankara, İstanbul, New York ve Londra’da milletlerarası kuruluşlarda ekonomist, stratejist ve yönetici olarak çalıştı. “Emerging Markets” dergisi tarafından 2013 yılında “Yükselen Avrupa’da Yılın Maliye Bakanı” seçildi, birebir yıl “Foreign Policy” dergisi tarafından da dünyanın en tesirli 500 bireyinden biri olarak gösterildi.

23. Periyotta Gaziantep, 24. Periyotta Batman Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı, 61 ve 62. Hükümetlerde Maliye Bakanlığı görevlerinde bulundu. 64 ve 65. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak vazife aldı.

Çok düzgün seviyede İngilizce bilen Şimşek, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir