Hakan Atilla: Devletin ne zaman seveceği ne zaman döveceği belli olmuyor

ABD’de İran’a yönelik yaptırımların delinmesi sürecinde rol oynadığı gerekçesiyle yargılanıp 28 ay tutuklu kalan, infazının akabinde ise Türkiye’ye dönen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, evvelki gün ailesiyle yurt dışına çıkmak isterden havaalanında pasaportuna el konulmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Eşi ve çocuğuyla Kıbrıs’a gitmek isterken havaalanında kendisine “Yurtdışına çıkış yasağını bulunuyor” denildiğini belirten Atilla, pasaportuna el konulmak istendiğini lakin yanında olmadığı için el konulmadığını söyledi. Hakkında bir suçlama ya da dava olmadığını belirten Atilla, kararın sebebini bilmediğini lakin araştıracağını belirtti.

‘BİR İZAHI OLMASI GEREKİYOR’

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Atilla’nın röportajından bir kısım şöyle:

ABD’den döndüğünüzde neredeyse devlet merasimiyle karşılanmıştınız.

(Gülüyor) Bilmiyorum, o merasim midir, değil midir? Biliyorsunuz, devletin ne vakit seveceği ne vakit döveceği belirli olmuyor. Lakin mantık çerçevesinde bir izah olması gerekiyor. İnsanların seyahat özgürlüğünü kısıtlarken, sebep söylemek lazım.

Türkiye’ye geldiğinizde ulusal kahraman mertebesindeydiniz, o denli değil mi?

(Gülüyor) Demek ki değilmişiz! O denli bir sıkıntımız hiç olmadı, kendimizi o denli görmedik lakin bu muameleyi hak edecek bir şeyimiz olduğunu düşünmüyorum. En azından devletin bize uzak bir yapısı olduğunu düşünmüyorum. Bize bir şey söylemek isterse istediği an ulaşabilir. ‘Çıkma’ demek istiyorsa der.

Ne oldu da ulusal kahraman muamelesi görürken, kuşkulu sayıldınız?

Demek ki kahramanlığımız birilerinin işine gelmiyor.

Ne düşünüyorsunuz?

Üzgünüm! İnsan kendi ülkesinde bu türlü bir şeyle müsabakayı beklemiyor. Haydi yabancı tarafları anlattık, farklı motivasyonları olabilir. Ticaretle uğraşsak olabilir, vergisel sorun olabiliyor. O denli bir şeyimiz yok. Yerimiz aşikâr, yurdumuz belirli. Nerede olduğumuzu herkes bilir. Gidip de havalimanlarında eşimizle çocuğumuzla o muameleyi görmemizi gerektirecek bir şey yok.

Şimdi ne yapacaksınız?

Öğrenmeye çalışacağım sebebini. İzah eden çıkarsa devletten öğreniriz. Yurtdışına çıkamadım diye bir derdim yok. Ülkeyi terk etmek üzere bir derdim de yok.

Üç yıldır yurtdışına çıkmayı düşünmediniz mi?

(Gülüyor) İnsan iki buçuk sene yurtdışında mahpusta kalınca yurt dışına çıkmak istemiyor.

Şimdi neyle meşgulsünüz?

Emekli hayatı yaşıyorum. İş hayatına dönmedim. Zati bu biçimde nasıl döneceğiz?

Niye?

Baksanıza, yurt dışına çıkış yasağımız varken nasıl döneceğiz? İşimiz gücümüz olsa çıkıp takip edemeyiz.

RÖPORTAJIN TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir