İbrahim Kalın’dan ‘e-muhtıra’ açıklaması: Milletin hür iradesini hedef alan bir vesayet girişimiydi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 27 Nisan 2007 tarihinde saat 23.20’de Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitende yayınladığı ve “E-muhtıra” olarak isimlendirilen açıklanmanın yıl dönümü nedeniyle Twitter hesabından açıklama yaptı.

Kalın, “27 Nisan e-muhtırası, milletin hür iradesini gaye alan bir vesayet teşebbüsüydü. Cumhurbaşkanımızın prensipli duruşu sayesinde boşa çıkartıldı. Sivil iradeyi ve demokratik pahaları yok sayan her tıp gayr-ı yasal teşebbüs, karşısında tekrar bu net duruşu bulacaktır” sözlerini kullandı.

ŞENTOP: TARİHİMİZİN UTANÇ GÜNLERİNDEN

Türkiye tarihinde çok sayıda darbe ve darbe teşebbüsü olduğunu belirten TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Twitter paylaşımında şu sözleri kullandı:

“Tarihinde birçok sefer darbelere ve darbe teşebbüslerine maruz kalan demokrasimizin utanç günlerinden: 27 Nisan 2007… Milletimizin iradesini maksat alan, ‘e-muhtıra’ olarak anılacak bu karanlık teşebbüs, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın unsurlu duruşu ile o gün hak ettiği yanıtı aldı. Demokrasimizi ve bağımsızlığımızı amaç alan tüm teşebbüsler hep Milletle kenetlenmiş sarsılmaz iradeyi karşısında bulacaktır. Bu karanlık sayfalar bir daha açılmamak üzere kapanmıştır.”

ÇELİK: ERDOĞAN’IN KARARLI DURUŞUYLA MUHTIRA OLMASI BEKLENEN TEŞEBBÜS KAĞIT PARÇASINA DÖNDÜ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de “27 Nisan muhtıra teşebbüsü, millet iradesine müdahale ahlaksızlığının örneklerinden biriydi. Cumhurbaşkanımızın o vakit Başbakan olarak kararlı duruşuyla muhtıra olması beklenen teşebbüs kağıt modülüne döndü” paylaşımını yaptı.

“Milli egemenliğe dönük en büyük hücumların başında darbe ve muhtıralar gelir” diyen Çelik, şöyle devam etti:

“Türkiye’yi en büyük kasvetlere bunlar sürüklemiştir. Cumhuriyet tarihinde birinci kez Cumhurbaşkanımızın Başbakan olduğu hükümet bir muhtıraya direnmiştir. Böylelikle muhtıra yoluyla ulusal iradeyi gasp etme devrine son verilmiştir. Bugün siyaset kurumu içinden daha sinsi vesayet biçimleri hazırlandığını görüyoruz. Çeşitli aksiyon planlarının içine saklanmış vesayeti görecek kadar deneyimimiz var. Tüm bunlara da inşallah 14 Mayıs günü gereken karşılığı vereceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir