İsrail’den tepki çeken görüntü

Kudüs’teki İsrail belediyesi, Filistinlilere ilişkin bir konut için “ruhsatsız olduğu” argümanıyla yıkım kararı çıkardı.

Filistinli aile, yıkmamaları durumunda İsrail belediyesinin kararı uygulayacağı ve bu durumda para cezası ödemek zorunda kalacakları için kendi elleriyle konutlarını yerle bir etmek zorunda kaldı.

DAKİKALAR İÇİN YIKTIRILDI

Doğu Kudüs’ün Vadi el-Cevz Mahallesi’nde, 5’i çocuk 9 nüfuslu iki ailenin yaşadığı iki katlı konut, ailenin çağırdığı buldozer tarafından dakikalar içinde yıktırıldı.

Yıkım esnasında meskenlerinin enkaza dönüşünü izleyen aile ve çocukları hüzünlü anlar yaşadı.

Evin sahibi Mustafa Aramin, burada yaptığı açıklamada, İsrail makamlarından konut ruhsatı almak için harcadığı tüm uğraşların boşa çıktığına işaret etti.

AMAÇ YAHUDİ YERLEŞİMLERİNİ GENİŞLETMEK

İsrail idaresinin kararının, yasa dışı Yahudi yerleşim ünitelerini artırmak hedefiyle Filistinlileri tehcir etme siyasetinin bir kesimi olduğuna dikkati çeken Aramin, şunları söyledi:

“İsrail mahkemesi yaklaşık 1 yıl evvel ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı çıkardı. Yıkımı uzatma kararı almaya çalıştım, ruhsat almaya çalıştım lakin ne kadar müracaat yaptıysam çabucak ret geldi. Münasebetleri ise buranın yeşil alan olması ve ulusal park sayılmasıymış. Lakin bildiğiniz üzere temel olarak bunun emeli (yasa dışı Yahudi) yerleşim ünitesi kurmak.”

İsrail makamlarının, hakkında yıkım kararı aldığı konutlara ait uygulamasına işaret eden Aramin, “İsrail polisi pazar gününe (1 Ocak 2023) kadar meskeni yıkmamız için bizi aradı. Şayet biz yıkmazsak, kendilerinin yıkacağını ve bu durumda 90 bin şekel (yaklaşık 25 bin dolar) para cezası ödeyeceğimizi bildirdi. Ben de bugün yıkmak zorunda kaldım.” dedi.

“ÖMRÜMÜZÜN EMEĞİ DAKİKALAR İÇİNDE YERLE BİR OLDU”

Abisiyle tıpkı binada yaşayan Mustafa Aramin’in kardeşi Muhammed de, meskenlerinin enkazını göstererek, “Gördüğünüz üzere, ömrümüzün emeği dakikalar içinde yerle bir oldu. Kendi konutumuzu kendimiz yıkmak zorunda kaldık.” diye konuştu.

Muhammed, İsrail’in işgal siyasetlerine ve Filistinlilerin yaşadığı iskan problemine dikkat çekerek, “Kudüs’ün ve Kudüs’ün evlatlarının yaşadığı problemler işte bu türlü. Ruhsat, konut, hepsi buna dahil. Tüm bu problemlere karşın burası bir çaba toprağıdır. Allah’ın müsaadesiyle ahiret gününe kadar gayretimizi sürdüreceğiz.” sözlerini kullandı.

Kudüs’teki İsrail belediyesinden yıkıma ait açıklama yapılmadı.

İsrail, 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistinlilere ilişkin konut ve yapıları “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıkıyor.

Filistinlilerin işgal altındaki kendi topraklarında ise mesken inşa etmek için İsrail makamlarından müsaade alabilmeleri ise, Musevilerin tersine, birçok durumda imkansız.

Tüm milletlerarası yansılara karşın İsrail, Pir Cerrah ve Silvan mahalleleri başta olmak üzere işgal altındaki Doğu Kudüs’te Yahudi yerleşim ünitelerini genişletme maksadıyla Filistinlilere ilişkin meskenleri yıkmaya devam ediyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir