Köylülerin köprü isyanı

Osmanlı Devleti devrinde Kırşehir – Yozgat ortasındaki ulaşımı sağlamak emeliyle inşa edilen Kızılcaali Köprüsü daha evvel çökmüş lakin restore edilerek kullanıma sunulmuştu.

Yaklaşık bir yıl evvel köprüde tekrar çökmeler meydana gelince, Çiçekdağı Kaymakamlığı, 20’nin üzerinde köyün faydalandığı köprünün giriş ve çıkışlarını hafriyat dökerek araç trafiğine kapattı.

Köylülerde derenin karşısında kalan tarlalarına ulaşmak için yaklaşık 35 kilometre yol gitmek zorunda kalınca, kendi imkanlarıyla bir köprü yaptı.

Bu köprüde Vilayet Özel Yönetimi tarafından yıkılınca köylüler bu defa dereden karşıya geçmek zorunda kaldı.

KÖYLÜLER KÖPRÜ YAPILMASINI İSTİYOR

Köylüler tarafından yapılan köprü güvenlik riski taşıdığı gerekçesiyle Kırşehir Vilayet Özel Yönetimi grupları tarafından yıkılınca, çiftçilik yapan bir vatandaş Delice Irmağı’nın karşısında bulunan tarlasına dereden geçerek gitmek istedi.

Römork dere içinde çamura saplanırken, aracını kurtarmaya çalışan köylü boğulma tehlikesi geçirdi.

Kızılcali Köprüsü’nün trafiğe kapatılmasına reaksiyon gösteren köylüler, “Tarihi köprüyü korumak için kapattılar. Fakat yerine öteki bir köprü yapmadılar. Bizim yaptığımız köprüyü de yıktılar. Tarlalarımız ırmağın karşısında kaldı. Köprü olsa 5 dakikaya gideceğim tarlalara 35 kilometre yol gitmek zorunda kalıyoruz” diyerek yetkililerden köprü yapılmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir