Manisa’da dev konut hamlesi

MANİSA (İGFA) – Manisa Büyükşehir Belediyesinin Spilkent Toplu Konut Projesi’nin tanıtımı, Kültür Merkezi Lale Salonu’nda yapıldı. Proje tanıtım toplantısına Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, MHP MYK Üyesi Mehmet Ödevli, Cumhur İttifakı Şehzadeler Belediye Lider Adayı Yavuz Kurt, MHP Vilayet Lideri Cüneyt Tosuner, AK Parti Vilayet Başkanvekili Nurettin Aytekin, Ülkü Ocakları İl Başkanı Emirhan Sallıtepe, MHP Şehzadeler İlçe Lideri Şener Özten, MHP Yunusemre İlçe Başkanı Bülent Kovancıoğlu, Büyükşehir ve MASKİ Genel Müdürlüğü bürokratları, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde, heyecan uyandıran projenin tanıtımını içeren görüntü gösterimi yapıldı.

“MANİSA SÜRATLE BÜYÜYOR”
Görüntü gösteriminin akabinde kürsüye davet edilen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa’mız için heyecan uyandıracak, hemşerilerimizin konut muhtaçlığına yanıt verecek, konut üretimi noktasında öncü olacak Toplu Konut projemizin tanıtımı için sizlerle bir ortadayız. Sırf Manisalı hemşerilerimizi değil, şahsımı da heyecanlandıran ve Spil Dağı’nın heybetinden esinlenerek ismini verdiğimiz Spilkent Toplu Konut Projemizin tanıtım merasimine hepiniz güzel geldiniz. Başta sanayi ve tarım olmak üzere, sektörel bazdaki potansiyelimizle birlikte Manisa’mız süratle büyüyor. Buna bağlı olarak nüfusumuz da artıyor. Bu durum yeni konut alanlarının açılması, altyapı projelerinin hazırlanması ve imar planlarının yapılması üzere süratle çözmemiz gereken mevzuları beraberinde getiriyor. Bizler de bunlar üzerinde ağır bir çalışma yürüttük” dedi.

15 BİN KONUTLUK ÖMÜR ALANI
Manisa’da 35 yıldır yapılamayan imar planlarını yaparak, kentin önündeki bir mahzuru daha kaldırdıklarını vurgulayan Lider Ergün, “Yaptığımız imar planları, yeni konut alanlarının açılmasına, kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlanmasına, alt ve üstyapı projelerinin hayata geçmesine imkan sağladı. Kentimizin konut gereksinimine tahlil olması emeliyle Büyükşehir Belediyesi olarak toplumsal konut üretimi yapıp, bu alanda da öncülük etmeyi amaçladık. İşte bu fikirle Manisa’mızda toplu konut atağımızı Spilkent projemizle güzeliyle başlatıyoruz. 177 Hektarlık bir alanda planladığımız Şehzadeler ilçemiz sonları içindeki Spilkent projemizle Manisa’mızda 15 bin konutluk ömür alanı oluşturacağız. Birinci etap olarak Turgut Özal Mahallemizde vatandaşlarımızla muahede yaptığımız alanda kentsel dönüşüm projemizin ilerlemesi ismine Büyükşehir olarak elimizi taşın altına koyduk. Proje alanında DSİ ve Şehzadeler Belediyesine ilişkin yerler vardı. Bunların da gerek alımlarını gerek kamulaştırmalarını yaparak, alanı büyüttük ve projemizi cazibeli hale getirerek, üretim ihalesini gerçekleştirdik” dedi.

YENİ VE MODERN
Turgut Özal Mahallesi’nde, Oduncular, Kömürcüler, Galericiler, İnşaatçılar, Tüpçüler ve Mermerciler kooperatiflerinin olduğu bölgede süreci hızlandırdıklarını ve bölgenin tamamının kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini tabir eden Lider Ergün, “İşte bu bölgeye orijinal bir ömür alanı inşa ediyoruz. Başta da belirttiğim üzere, biz belediye olarak bu dönüşüme öncülük etmek gayesiyle çalışmayı hayata geçirdik. Gördüğünüz üzere bu bölgede konut alanlarının yanı sıra okullar, ibadethaneler, spor alanları, çocuk oyun parkları, fitness alanları, kültür ve gençlik merkezleri, alışveriş caddeleri, bisiklet yolları, açık ve kapalı pazaryerleri, yeşil alanlar ve toplumsal donatı alanları olacak. Bu projemizle altyapısı çözülmüş, yeni ve çağdaş bir ömür alanını kentimize kazandırıyoruz” dedi.

ÖNCÜ VE GARANTÖR, MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Projenin ne halde yürütüleceği konusunda da bilgiler veren Lider Ergün, “Spilkent Toplu Konut Projemizin toplumsal alanları ve altyapıları belediyemiz tarafından yapılacak olup, konut ve ticaret alanlarının üretimi Manisa Büyükşehir Belediyemiz öncülüğünde ve garantörlüğünde Belediye ve özel dalla yürütülecek bir işbirliği modelidir. Büyükşehir Belediyesi olarak sermayesinin tamamı belediyemize ilişkin Manisa Toplu Konut ve Yatırım A.Ş. firmamızı toplu konut ve toplumsal konut üretmek için kurduk ve faaliyete geçirdik. Spilkent toplu konut alanında yapılacak olan projelerin bir kısmını Belediye şirketimiz sürdürecektir. Bir kısım projelerde de toprak sahiplerimizin talep etmesi durumunda özel kesim ve Belediye şirketimiz iştirakindeki bir modelle toplu konutlarımızı üreteceğiz. Spilkent toplu konut alanında sürdürülecek olan bütün projelerde, Manisa Toplu Konut ve Yatırım A.Ş. firmamız konut edinecek hemşerilerimize karşı sorumlu olacaktır” diye konuştu.

ÇEVRECİ VE ZELZELEYE GÜÇLÜ KONUTLAR
Spilkent Toplu Konut alanının 1442 konutu kapsayan birinci kısmının proje ve üretim ihalesinin İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından tamamlandığını belirten Lider Ergün, “Defne, Ardıç ve Ladin ismini verdiğimiz etaplar hakkında sizlere bilgiler vermek istiyorum. Defne Konutları 412 daireden, Ardıç Konutları 412 daireden ve Ladin Konutları 618 daireden oluşacaktır. İsmini Spil Dağında yetişen ağaçlardan alan projemizin birinci kısmı 14 blok halinde inşa edilecektir. 55 bin metrekare alanda yapılacak bu çalışmamızın içerisinde yüzme havuzları, tenis, basketbol, voleybol alanları, çocuk oyun parkları, yürüyüş yolları, parklar ve toplumsal tesisler üzere tüm ayrıntıların planlaması yapılmıştır. Konutlarımızı sarsıntıya sağlam biçimde inşa edeceğiz. Ayrıyeten güneş gücü panelleri ve yağmur suyu depolama alanlarımızda biriken suların geri dönüşümünü de sağlayacak çevreci özelliklere sahip olarak projemizi tamamladık” dedi.

EN AZ 1 YIL İKAMET EDEN VE HİÇ MESKENİ OLMAYANLAR ÖNCELİKLİ
Defne ve Ardıç etaplarının talep toplamasına 1 Mart itibariyle başlanacağını duyuran Lider Ergün, “Bu etaplarımız toplumsal konut atağımızın birinci eseridir. Bu nedenle projemizden öncelikle hiç konutu olmayan hemşerilerimiz faydalanacaktır. Projemize 31.12.2022 tarihinden evvel kentimizde ikamet eden hemşerilerimiz başvurabilecektir. Hasebiyle ön kuralımız Manisa’da en az bir yıldır ikamet ediyor olmaktır. Yarından itibaren müracaatları başlatacağımızı tabir etmiştim. 1 Mart Cuma günü sabah 09.30 itibariyle Şehzadeler ilçemiz Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Fatih Stant Salonu’nda müracaat ofisimizi açıyoruz. Hemşerilerimiz buradan hem bilgi alabilecek hem de müracaatlarını yapabileceklerdir. Ayrıyeten Manisa Toplu Konut ve Yatırım A.Ş.’nin internet sayfası üzerinden de projeler görülebilir ve müracaat edilebilir. Müracaatlar 22 Mart mesai bitimine kadar yapılacaktır. Müracaatlar tamamlandıktan sonra bütün müracaatlar değerlendirilip 22-28 Nisan tarihleri ortasında noter huzurunda kura çekimi yapılacak ve hak sahipleri belirlenecektir” diye konuştu.

14 MART’TA TEMELİ ATILACAK
Defne ve Ardıç etaplarını, 36 ay sonunda hak sahiplerine teslim etmeyi hedeflediklerini belirten Lider Ergün, “Allah’ın müsaadesiyle 37. ayda hemşerilerimiz konutlarına yerleşmiş olacaklardır. Defne ve Ardıç etaplarımızın temel atma tarihini de buradan ilan ediyorum ve 14 Mart’ta hepinizi temel atma törenimize bekliyorum. Artık değerli kısma geliyorum. Konutlarımızı nasıl bir fiyatlandırma sistemiyle hemşerilerimizle buluşturacağız? 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşan projemizde 60 ay vadeli olacak biçimde uygun ödeme planları oluşturduk. Dairelerimizi 36 ayda bitireceğimizi ve hak sahibi olan vatandaşlarımızın 37’nci ay itibariyle meskenlerine kavuşmuş olacağını söz etmiştim. Yani hemşerilerimiz konutlarına 3 yıl sonunda kavuşmuş olacak ve son 2 yıl taksitlerini meskenlerinde otururken ödemeye devam edeceklerdir” dedi.

VADE VE ÖDEME SEÇENEKLERİNİ ANLATTI
Spilkent Toplu Konut Projesinin vade ve ödeme seçeneklerini de detaylarıyla aktaran Lider Ergün, şunları söyledi: “Dairelerimizin taksitlerine gelince; projemizde iki tip (1+1), üç tip (2+1) ve bir tip (3+1) daire seçenekleri bulunmaktadır. (1+1) dairelerimizin; Genel brütü 85,60 metrekare, daire brütü 61 metrekare olan tipini 350.000 TL peşinat, birinci sene aylık 20.000 TL taksitle; genel brütü 97,84 metrekare, daire brütü 69 metrekare olan tipini 400.000 TL peşinat birinci sene 20.000 TL taksitle sunuyoruz. (2+1) dairelerimizin; Genel brütü 124,84 metrekare, daire brütü 90 metrekare olan tipini 600.000 TL peşinat, birinci sene aylık 25.000 TL taksitle; genel brütü 140,10 metrekare, daire brütü 101 metrekare olan tipini 700.000 TL peşinat, birinci sene aylık 30.000 TL taksitle; genel brütü 150,48 metrekare, daire brütü 109 metrekare olan tiplerini de 750.000 TL peşinat birinci sene 32.500 TL taksitle sunuyoruz. (3+1) dairemizin; Genel brütü 168,70 metrekare, daire brütü ise 119 metrekare olup 850.000 TL peşinat, birinci sene aylık 35.000 TL taksitle sunuyoruz. Birinci yılın sonundan itibaren geriye kalan 4 yıllık taksitler ile yıl sonunda ödenecek olan orta ödemeler Türkiye İstatistik Kurumunun her yıl açıklayacağı enflasyon oranında artış gösterecektir. Toplumsal konut projemiz tüm hemşerilerimize güzel olsun.”
Kooperatiflerin Yeni Alanlara Taşınmasına Büyükşehir Öncülük Edecek
Spilkent Toplu Konut alanı olarak planlanan dönüşüm bölgesinde faaliyet gösteren kooperatiflerin de yeni alanlarına taşınması ve üretimlerine uygun yeni sitelerin yapılmasının da Büyükşehir öncülüğünde gerçekleştirileceğini tabir eden Lider Ergün, “Spilkent toplu konut alanımıza komşu olan Turgut Özal Mahallemizin yerleşik alanının dönüşüm içeren yeni imar planlarını ilçe belediyemizden ve Büyükşehir Belediyemizden onayladık. Bu kapsamda; muhtarımıza ve mahalle sakinlerimize teşekkür ediyorum. Önümüzdeki periyotta yeni, inançlı ve konforlu yapılarının yapılması sürecini de mahalle sakinlerimizin talepleri doğrultusunda, iş birliği içerisinde gerçekleştireceğiz. Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerimizde geçmişte ıslah planlarıyla gelişen tüm mahallelerimizin yeni imar planlarını da tamamladık, büyük kısmının onay süreçleri de tamamlandı. Belediye Meclisimizde onay evresinde olan mahallerimizin de imar planlarının onaylarını Allah nasip ederse seçimden sonra süratlice tamamlayacağız” dedi.
Yeni Devirde de Toplu Konutlar İnşa Edilecek
Yeni periyotta de konut projeleri üretmeye devam edeceklerini lisana getiren Lider Ergün, “Bugün tanıtımını gerçekleştirdiğimiz bu kıymetli toplu konut atılımımız bununla hudutlu kalmayacak. Yunusemre, Akhisar, Salihli, Soma ve Turgutlu ilçelerimiz başta olmak üzere tüm ilçelerimizde yeni devirde toplu konutlar inşa edeceğiz. Konuşmamın başında heyecanlı olduğumu söyledim. Heyecanlıyım zira hemşerilerimizi konut sahibi yapma dileğimizi gerçeğe dönüştürüyoruz. Heyecanlıyım zira konutu olmayan vatandaşlarımıza konut sahibi olma fırsatı oluşturuyoruz. Heyecanlıyım zira yüksek kiralardan ve konut alanı külfetinden kentimizi kurtarıyoruz” dedi.
Emeği Geçenlere Teşekkür Etti
Lider Ergün, kelamlarını şöyle noktaladı: “Bu noktada imar planlarımızın hayata geçmesinde emeği olan Büyükşehir Belediyemizin tüm idaresine, İmar ve Şehircilik Dairemiz ve ilgili teknik gruplarına, Şehzadeler Belediyemize ve ilgili teknik gruplarına, Yunusemre Belediyemize ve ilgili teknik gruplarına, Büyükşehir Belediye Meclis üyelerimize ve ilçe belediyesi meclis üyelerimize şahsım ve hemşerilerim ismine canı yürekten teşekkür ediyorum. Bu planların yapılmasına mani olmak isteyen, yolumuza taş koymak isteyenler de oldu. Onlara da hemşerilerimizin sitemlerini iletmiş olalım. Hemşerilerimizi aileleriyle huzur içinde yaşayabilecekleri konutlara kavuşturmak için tüm imkânlarımızla çalışmaya devam edeceğiz. Bugün başlattığımız Spil Kent Projemiz de bu maksadımız doğrultusunda atılmış değerli bir adımdır. Bu değerli projemizde emeği ve katkısı bulunan başta Genel Sekreterim olmak üzere, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığımıza, Başkanlığımızın çatısı altındaki mimarlarımızdan, kent plancılarına ve mühendislerimize kadar herkese bir kere daha teşekkür ediyorum. Bu hislerle Spilkent Projemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Lider Ergün’ün konuşmasının akabinde protokol üyelerinin iştiraki ile günün anısına toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Proje tanıtımına katılan vatandaşlar, Spilkent Projesi için Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkür ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir