Rum Bakan Kasoulides: Erdoğan iki AB ülkesini KKTC konusunda ikna etti

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides ve Savunma Bakanı Haralambos Petridis, Avrupa Birliği (AB) Komitesi toplantısında, Türkiye ve son gelişmeler konusunda komite üyelerine bilgi verdi.

Akşam gazetesinde yer alan habere nazaran Kasoulides, Türkiye’nin bu periyotta tüm yükünü KKTC’nin tanınmasına verdiğini ve iki AB üyesi ülkenin KKTC’de ofis açma ihtimalinin bulunduğunu belirterek, “Tanınmayı almayı başaramayacaklar lakin gayeleri bu” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu istikamette tesirli çalışmalar yaptığını kimi AB ülkelerini, büyük olasılıkla da ikisini, KKTC’de özel hukuk temelinde çalışacak ofis açmaya ikna ettiğini lisana getiren Kasoulides, Türkiye’yi her AB Kurulu toplantısında şikayet ettiklerini de söyledi.

RUSYA, KKTC’YE  KONSOLOSLUKVARİ OFİS AÇIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 77. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyi’nde yaptığı açıklamada, ülkeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) tanımaya çağırmıştı.

Rusya’nın da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) direkt uçuşların yakın bir vakitte başlatacağı ve Moskova’nın 2022’nin sonuna kadar Kuzey Lefkoşa’da konsolosluk fonksiyonu görecek bir ofis açacağı tabir edilmişti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ülkesinin gelecek yıl Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olacağını açıklamıştı.

Rum ve Yunan tarafı, KKTC ile ilgili bu adımlardan telaş duyuyor, Türk Cumhuriyeti’nin tanınması yolunu açtığına inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir