Rusya’dan “kirli bomba” açıklaması: Bu tehdit gerçek

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD, Fransa ve İngiltere’nin, Ukrayna’nın kendi topraklarında “kirli bomba (radyoaktif içerikli bomba)” kullanmaya hazırlandığı istikametindeki tezleri reddetmesini kıymetlendirdi.

Rusya’nın kelam konusu savlarını ilgili taraflara ilettiğini belirten Peskov, “Rusya’nın ilettiği bilgilere inanılmaması, kirli bomba kullanılmasına yönelik tehlikeyi ortadan kaldırmıyor. Bu türlü bir tehdit var ve bu bilgi savunma bakanının muhataplarına iletildi. İnanıp inanmamak onlara kalmış” dedi.

RUSYA: KİRLİ BOMBAYI KULLANIP KABAHATİ BİZİM ÜZERİMİZE ATACAKLAR

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, dün Türkiye’nin yanı sıra ABD, Fransa ve İngiltere’deki mevkidaşlarıyla gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinde Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanma hazırlığında bulunduğunu söylemişti. Moskova, Herson’da kullanılacağını sav bombanın hatasını kendilerinin üzerine atılacağını kaydetmişti.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın dışişleri bakanları, görüşmelerin akabinde yaptıkları ortak açıklamada, Rusya’nın tezlerini reddederek, gerginliği artırmak için kullanılacak mazeretleri kabul etmeyeceklerini bildirmişti.

Kiev idaresi yaptığı açıklamalarda, Rusya’nın algı yürüttüğünü, bu türlü bir durumun kelam konusu olmadığını aktardı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir