Zelenskiy Putin’in eski gücünü kaybettiğini düşünüyor

Zelenksiy, Alman Axel Springer medyaya bağlı gazetelere yaptığı açıklamada, Putin’in yaşanan derdin farkında olduğunu tez ederek, “Bence iş ortakları ona olan inançlarını kaybetti. Bu da hem orduyu hem de başka pek çok şeyi etkiliyor. Putin evvelden sahip olduğu gücü kaybetti.” sözlerini kullandı.

Düzenli Rus ordusu ile Wagner kümesi ortasındaki ilgiye atıfta bulunan Zelenskiy, hem devlet hem de özel olmak üzere farklı ordular ortasında çok önemli bir siyasi uğraş olduğunu savundu.

Ülkesinin NATO’ya üyeliği konusuna da değinen Zelenskiy, Vilnius’ta yapılacak NATO doruğuna işaret ederek, “Ukrayna elbette tepede yer almak istiyor. Lakin şayet NATO bizi gelecekteki bir üye olarak görmüyorsa, neden oraya gidelim?” diye sordu.

Kuzey Akım boru çizgilerine yönelik taarruzlarda Ukrayna’nın dahli olduğu savlarını sert bir lisanla reddeden Zelenskiy, “Ben Cumhurbaşkanı’yım ve buna nazaran buyruk veririm. Ukrayna tarafından bu türlü bir şey yapılmadı. Ben asla bu türlü bir şey yapmam. Bu mevzuda hiçbir şey bilmiyordum. ‘Bize ispat gösterin.’ diyorum. Şayet ordumuzun bunu yapmış olması gerekiyorsa, bize delil gösterin.” değerlendirmesinde bulundu.

Zelenskiy, Rusya’yı Kahovka Barajı’nın havaya uçurulmasının akabinde kurtarma çalışmalarını büyük ölçüde engellemekle suçlayarak, “İnsanları işgal altındaki bölgeden çıkarmak çok güç. Yardım görevlilerimiz onları kurtarmaya çalışır çalışmaz üzerlerine ateş açılıyor.” sözlerini kullandı.

Sular altında kalan yerleşim ünitelerindeki halkın çektiği acılara da dikkati çeken Zelenskiy, şunları kaydetti:

“İnsanlar, hayvanlar öldü. Sular altında kalan konutların çatılarından boğulmuş insanların yüzdüğü görülüyor. Sonuçlar lakin su biraz çekildikten sonra görülebilecek.”

Birleşmiş Milletler ve Memleketler arası Kızılhaç’ı bu bahiste sert bir lisanla eleştiren Zelenskiy, felaketin üzerinden saatler geçmesine karşın BM ve Kızılhaç’ın bölgeye yardıma gelmediğini belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı, daha fazla silah talebini yineleyerek, “Savaş uçakları ve Patriot hava savunma sistemleri konusunda Başbakan Olaf Scholz’un takviyesine gereksinimimiz var.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir